Vreme je za malo teorije. Ukoliko ste pomislili da su računari u vašoj omiljenoj igraonici, vašoj kancelariji, ili pak nekoj drugoj instituciji, nasumično povezani, sa gomilom isprepletenih kablova kojima se naizgled ne može utvrditi ni broj ni izvor – prevarili ste se. Zapravo se radi o relativno uređenim sistemima.
Pojam mrežna topologija odnosi se na fizički raspored računara, kablova i drugih komponenti mreže. Topologija je osnovni pojam koji podrazumeva klasičan raspored mreže, a pored pojma topologija koriste se i:
· projekat
· fizički raspored
· mapa
· dijagram
Klasične topologije:
Svi mrežni planovi potiču od tri osnovne topologije:
· magistrale, ili topologija od tačke do tačke
· prstena
· zvezde
Ukoliko su računari povezani u nizu samo jednim kablom, takva topologija naziva se topologijom magistrala. Ako su, međutim, računari povezani kablom koji formira petlju, tada možemo govoriti o topologiji prstena. Na kraju, kada se računari povezuju pojedinačnim kablovima koji se granaju iz jednog centralnog uređaja, haba, tada je u pitanju topologija zvezde. Iako izgledaju jednostavno, u stvarnosti se često kombinuju odlike više topologija i dobija jedna koja je nešto složenija.
Mogućnosti mreže koju koristimo zavise od topologije a takođe i od:
· mogućnosti opreme
· vrste potrebne opreme za mrežu
· razvoja mreže
· načina upravljanja mrežom
Pod pojmom mrežne tipologije podrazumevamo niz različitih uslova, od nje zavisi ne samo tip kablova koji će se koristiti već i način postavljanja i sprovođenja istih kroz pod, plafon ili zid. Od topologije zavisi kako računari međusobno komuniciraju u mreži. Različite topologije zahtevaju drugačije metode komunikacije, a metod njihove komunikacije ima veliki uticaj na mrežu.