Ukoliko su vam dosadile otrcane komedije sa predvidljivim pokušajima humora, koje u najboljem slučaju izmame kiseli osmeh jednom u tri epizode, onda je ovo prava serija za vas. Doduše, pojedinim gledaocima može smetati obilje crnog humora zastupljenog u ovom ostaverenju, kao i splet okolnosti i akcija koje dovode do kreiranja nešto turobnije atmosfere većim delom vremena.
Ono što se može smatrati zaštitinim znakom, i na čemu se gradi čitav koncept serijala, je totalni haos. Ništa nije sveto. Rušenje moralnih načela, razbijanje mnogobrojnih tabua, potpuna bezobzirnost prema društvenoj uzornosti i uopšte, jedno stanje nesputanih emocija i dela, čine osnovu ovog izuzetno značajnog ostvarenja moderne komedije.
Posle ovakvog uvoda, ne bih vas krivio ako pomislite da je serijal potpuno sumoran i prizeman. Medjutim, navedeni elementi, iako stalno prisutni, daleko od toga da narušavaju bazičnu funkciju ovog žanra, ili osiromašuju umetničku viziju kreatora. U pitanju je vrlo kreativan pristup savremenim problemima društva, koji su portretisani kroz individualnu degradaciju vrednosti.
Priča prati grupu prijatelja, vlasnika neuspešnog Irskog bara u Filadelfiji. Iako se gotovo svaka epizoda odvija u takvom okruženju, zanimljivo je to da su scene iz bara snimane u Los Anđelesu, a ne Filadelfiji. Glumačka postava je relativno mlada, i iza sebe ima par sporednih uloga u serijalima kao što su ER., Law & Order, That '80s Show i Lost. Početkom druge sezone, njima se pridržio nešto renomiraniji Danny DeVito. Idejni tvorac, producent, glumac i čak režiser pojedinih epizoda je Rob McElhenney. Preostale dve zvezde, Glenn Howerton i Charlie Day, se pored glume takođe aktivno bave produkcijom i osmišljavanjem priče. Pored svega toga, ova glumačka postava se može pohvaliti i komponovanjem izvesnih numera koje su uključene u sam scenario. Tako je njihov mjuzikl pod imenom The Nightman Cometh, koji je predstavljen u samo jednoj epizodi serijala, kasnije izvođen uživo na turneji kroz 6 najznačajnija grada Sjedinjenih Država, zajedno sa još nekim numerama koje je postava komponovala.
Što se tiče samog nastanka serijala, sve je počelo tako što su Rob McElhenney i Glenn Howerton došli na ideju da snime kratak film o čoveku koji saopštava svom prijatelju da boluje od raka, dok je jedina preokupacija njegovog prijatelja da pozajmi sećer za ogromne količine kafe koju je napravio. Nakon toga, sama ideja je proširena i snimljena je prva sezona koja je brojala samo 7 epizoda. Čak prvih 5 sezona je snimljeno običnim, digitalnim kamkoderom. Koliko su posvećeni svom radu govori i sam čin osnivača ovog serijala Rob McElhenney-a. On se namerno, i to prilično, ugojio kako bi se narugao taštini svog lika Mac-a. Takođe, kako sam navodi, to je učinio iz protesta prema zvezdama sapunica koje navodno izgledaju sve bolje kako postaju starije.
Genijalna serija, sjajno osmišljeni likovi, originalan humor i ono što je najbitnije, iz sezone u sezone uspevaju da zadrže isti nivo. Sve ovo je i više nego dovoljno da pružite priliku ovom serijalu. Za sada su zakupljena prava za devet sezona, o desetoj se još uvek pregovara.
( kliknite na fotografiju za uvećani prikaz )